У неосвіченого в «сайтобудівних» справах користувача, при вигляді стандартної сторінки 404 відразу виникає один з двох питань: що я наробив або чому сайт зламаний? В обох випадках результатом роздумів найчастіше буде вихід з сайту і пошук іншого ресурсу.
Для будь-якого онлайн-проекту погано, коли користувачі тікають в момент появи цієї загадкової для них сторінки. Щоб помилка 404 не мала негативного впливу на веб-ресурс, цю спецсторінку потрібно прикрасити. Далі про все докладніше.
Що таке помилка 404
Сторінка 404 (Page Not Found) - це шаблонний код відповіді HTTP на некоректний запит інформації при робочому сервері. Код був затверджений Консорціумом Всесвітньої павутини ще в 1992 році. Кожна цифра коду має своє позначення:
- Перша четвірка - помилка виникла з боку клієнта. При введенні URL була допущена помилка або сторінка за цією адресою вже не існує. Якщо помилка з боку сервера, то перша цифра відповіді 5, замість 4.
- Друга половина коду «..04» - уточнення щодо формату помилки з групи 4хх. У цій групі ряд помилок, серед яких: «..00» Bad Request, «..01» Unauthorized, «..02» Payment Required, «..03» Forbidden і т.д.
Чому 404 виникає
Появі коду 404 передує введення неіснуючого URL, а причини такого введення можуть бути наступними:
- Спроба увійти на видалену сторінку.
- Перехід на видалений сайт.
- Введення URL з помилкою.
Модератори інтернет-ресурсу не можуть вплинути на правильність введення URL з боку користувача, але в змозі працювати з битими посиланнями. Якщо сторінка втратила актуальність і її потрібно видалити, краще поставити 301-редирект (посилання на нову робочу сторінку). Так користувач нехай і не потрапить на ту сторінку, що шукав, але отримає актуальну інформацію і не буде губитися у здогадах, що це за 404.
404 в контексті SEO
У пошукових роботів сотні факторів ранжирування сторінок. Один з них - це час проведення користувача на сайті. Якщо людина довго перебуває на сторінках ресурсу - робот «думає», що відвідувачеві цікавий контент і такий сайт, «умовно», варто підняти вище у видачі.
Стандартні сторінки 404 виглядають незрозуміло і непривабливо, що підштовхує користувача їх швидко залишати. Відповідно, загальний час перебування відвідувачів на сайті знижується і цей факт побічно підказує роботам, що сайт не дуже цікавий цільовій аудиторії.
Тобто, сама наявність помилки 404 не має ніякого впливу на сайт. А ось неправильне позиціонування і неінформативність такої сторінки може зіграти негативну роль в SEO.
Насправді така сторінка обов'язково потрібна всім інтернет ресурсам. Запобігти помилки неможливо. Якщо користувач введе неправильну адресу, за допомогою коду 404 він зрозуміє, що не так і як діяти далі. До того ж, на великих сайтах часто видаляються, замінюються, ламаються сторінки і такий шаблон-відповідь, усуває необхідність цілодобово шукати биті посилання, щоб не лякати ними відвідувачів.
Правильна сторінка 404
Стало зрозуміло, що без 404 Not Found сайт неповноцінний. А негативна сторона медалі (помилки 404) проявляється тільки в разі неправильного оформлення сторінки. Органічний дизайн, що вписується в загальну канву сайту, вирішує питання з утриманням інтересу до сторінки. Зміст послання на ній повинен бути лаконічним і переслідувати чітку мету: пояснити, що пішло не так і що робити далі.
Особливості оформлення дизайну сторінки
Рекомендації, яких варто дотримуватися під час розробки ефективного дизайну:
- Дотримуйтесь стилістику, колірну гамму і тематику інтернет ресурсу.
- Не перевантажуйте сторінку зайвою інформацією.
- Саме вкажіть проблему, яка склалася. Наприклад, сторінка видалена або сторінка переїхала.
- Опишіть дію, яку потрібно зробити користувачеві, наприклад, перейти на головну або повернутися назад.
Сторінка 404 має в своєму розпорядженні до креативного підходу в своєму оформленні. Гумор, як ніщо інше згладжує гострі кути, тому не бійтеся експериментувати.
Підбиваючи підсумки
Сторінка 404 - обов'язковий структурний елемент, який необхідно продумати і правильно оформити. Не ігноруйте його, щоб це не відбилося на сприйнятті сайту користувачами. Дотримуйтесь основні вимоги і тоді 404 викликатиме посмішку, а не бажання швидше закрити вкладку.