Перспективи зростання електронної комерції в Україні

143
0 з 5

E-commerce чи роздрібна електронна комерція в Україні за останні 10 років повністю трансформувалася. Якщо раніше онлайн-торгівля була прерогативою винятково великих інтернет-магазинів (монополістів у своїй сфері), то сьогодні переваги цієї технології зрозумілі дрібним продавцям.

У 2019 році можна відзначити бум інтернет-магазинів та шоурумів. Це дозволило зрівняти онлайн та офлайн ціни, відкрити нові сегменти ринку та розширити клієнтську базу від одного регіону до всієї України та навіть на кілька країн.
E-commerce відкриває переваги не лише малому бізнесу, а й споживачам. Основні плюси:

  • Знижена ціна. Продаж у мережі не має на увазі оренду приміщення та торгової площі, за рахунок чого вартість речі/продукту набагато нижча.
  • Відсутність обмежень у часі, цілодобовий доступ до товарів.
  • Можливість порівняти ціни між декількома магазинами та обрати найоптимальніший варіант.
  • Вивчення інформації про продукт: перегляд відгуків, характеристик, практичного досвіду застосування.
  • Можливість придбати товар у рази дешевше, оскільки продавець, за рахунок конкуренції, задіює нові методи просування продажів та персоналізації торгової пропозиції, що призводить до знижок та акцій.

Статистика та динаміка зростання товарообігу в Україні

Компанія Prom.ua провела дослідження, за результатами якого помітна динаміка зростання товарообігу за останні 4 роки. У 2015 році обсяг продажів різко зріс на 32% і становив 25 млрд. грн. 2015 прийнято вважати «переломним» у сфері онлайн-обороту. З чим це пов'язано?

Криза призвела до того, що продавці перейшли на онлайн-платформи для економії власних коштів. Це дозволило знизити ціну товарів, оскільки в неї не закладалися витрати на оренду, комунальні послуги та заробітні плати.

За 2016 товарообіг зріс на 35%, а за 2017 - на 31%. У 2018 році показник становив 25%. Сьогодні у ніші e-commerce задіяно понад 65 млрд. грн. При цьому 0,8 млрд. грн. – це дохід посередників, які заробляють на доставці.

Статистика та динаміка зростання товарообігу у світі

У всьому світі простежується загальна закономірність: що краще розвинена країна, то вище показник мережного товарообігу. У 2017 році сегмент e-commerce зріс на 16% і становив 1,5 трлн. доларів на рік. У 2018 році показник зріс ще на 15% і не планує зупинятися.

Незважаючи на те, що Україні ще далеко до товарообігу, який був би аналогічним до світового, можна помітити позитивну тенденцію зростання мережевої торгівлі.

Статистика та зростання онлайн-покупок в Україні

61% населення виходять у мережу на постійній основі. Порівняно з 2017 та 2018 роком цей показник залишається незмінним, тому можна стверджувати, що 2/3 українців постійно сидять в Інтернеті.

Незважаючи на сталість представленого показника, в ньому регулярно зростає кількість тих, хто робить онлайн-покупки. Сьогодні мережа потрібна не лише для пошуку інформації, а й для придбання товарів.

Серед 61% всього населення – 33% купують щонайменше 1 раз на рік, а 28% – регулярно. Як показує статистика, ця цифра постійно зростає за рахунок старшого покоління, яке обирає онлайн-придбання за рахунок суттєвої економії та комфорту.

«Покупці» та «не покупці»: у чому відмінності

До «покупців» належить молоде покоління, яке регулярно набуває товарів через мережу. Вони краще освічені, добре знайомі з технологією та мають середній чи високий дохід.

"Не покупці" - це старше покоління, яке досить важко адаптується до нових технологічних методів. Але така градація дуже умовна, адже статистика показує, що представники «не покупців» поступово перетворюються на «покупців», відкриваючи для себе економію коштів та часу.

Що шукають/купують в інтернеті

Пріоритетність покупок у мережі наступна:

1. Електроніка, побутова техніка.
2. Одяг, аксесуари, взуття.
3. Косметика і парфюмерія.
4. Товари для дітей.
5. Побутова хімія та речі для дому.
6. Доставка продуктів харчування.
7. Меблі.
8. Ліки.
9. Продукти харчування (їжа, напої).

Статистика: з яких пристроїв купують

Інтернет-покупки роблять з усіх пристроїв, але з кожним роком все частіше використовуються смартфони для цього. Разом з цим стають популярними додатки, що виступають у ролі майданчиків для продавців. Це провокує зростання user-friendly-розробок.

У 2019 році 57% всіх придбань відбуваються через ноутбуки, 49% – через комп'ютери та 36% – через гаджети. Для пошуку 43% населення використовують смартфони, 57% – ноутбуки та 50% – комп'ютери.

У яких містах України більше купують

Українська аудиторія в інтернеті – різноманітна. Найбільше покупок здійснюється в Києві – близько 2 млн. На другому місці Одеса та Харків з показником – 0,84 млн. Але орієнтуватися на цей показник не варто, адже він досить умовний і логічним буде те, що товарообіг вищий там, де більше населення .

У 2019 році продовжують відкриватися нові відділення «Нової Пошти» та інших компаній, що спеціалізуються на транспортуванні товарів, придбаних та проданих у мережі. Сьогодні представництва можна зустріти навіть у маленьких селищах, що лише підтверджує зростання ніші.

Як українці приймають рішення про покупку

  • 78% українських покупців підтвердили той факт, що доступ до інформації став їхньою основною мотивацією до придбання;
  • близько 74% респондентів читають відгуки та переглядають відео-розпакування товарів;
  • 67% важливо, щоб до товару додавали опис та справжні фотографії;
  • 66% звертають увагу на репутацію магазину, його рейтинг чи кількість передплатників, якщо йдеться про Instagram-майданчик.

Якщо продавці хочуть розширити свою аудиторію, їм необхідно надавати якісний контент, вказувати всю детальну інформацію про продукцію, прикріплювати відгуки та використовувати лояльні інструменти просування, які зможе оцінити потенційний клієнт.