Ринок розробки сайтів та веб ресурсів перенасичений пропозиціями. Ціни на той самий проект у різних виконавців можуть відрізнятися на порядок і більше. Чому так? Як дізнатись вартість потрібного саме вам сайту? У цій статті ми зібрали основні принципи, за якими визначається вартість веб-проекту:
- Як визначитися з вибором формату сайту
- За якими критеріями вибирати розробника
- Загальноприйняті способи оцінки проекту
- Розрахунок вартості типового сайту
- Вартість розробки сайту на шаблоні
- Які витрати на вас чекають, крім витрат на розробку сайту
1. Який тип сайту вам потрібен?
Одне з найпоширеніших питань при дзвінку до веб-студії "Скільки коштує зробити сайт?" Задати таке питання розробникам, не уточнивши подробиці та вимоги до сайту, рівносильно як зателефонувати в магазин техніки та поставити запитання продавцю "скільки коштує телевізор" або "скільки коштує телефон не уточнивши бренд, модель або технічні параметри. Або цікавитись вартістю будівництва будинку не уточнивши вимоги: матеріал, кількість поверхів, площа, кількість санвузлів тощо. Вам відразу можуть назвати мінімальний і максимальний поріг ціни, який може відрізнятись на порядок. І що точніше ви сформулюєте вимоги, то точніше вам назвуть вартість.
Але якщо з телефоном і телевізором все зрозуміло, то як сформулювати технічні вимоги до веб-ресурсу, якщо ви не розробник і далекі від програмування? Спочатку потрібно сформулювати чіткі цілі та завдання, які має вирішувати ваш сайт.
Метою розробки ресурсу може бути:
- Автоматизація бізнес-процесів компанії
- Продаж товару, послуги, сервісу
- Розширення ринку збуту
- Підвищення іміджу компанії, впізнаваності бренду
- Залучення потенційних клієнтів, підвищення лояльності існуючих клієнтів
- Реалізація маркетингових інструментів та стратегії певного товару чи бренду
Формат сайту, подання на ньому інформації і т. д. можуть змінюватися, але ключові цілі одні й ті самі.
2. Яким може бути сайт?
Після того, як ви визначилися з цілями, стає зрозуміло, який функціонал потрібно для досягнення переслідуваного завдання і скільки зусиль необхідно докласти для реалізації опцій. Види, типи та ступені сегментації сайтів дозволяють визначити десятки форматів веб-ресурсів. Умовно, більшість інтернет-проектів можна розділити на:
- Типові проекти на базі готових CMS (систем керування контентом)
- Індивідуальні сайти з нестандартними завданнями
- Веб-сервіси та веб-системи - складні багатоступінчасті індивідуальні розробки
- Доопрацювання та модернізація існуючих сайтів
У пошуку відповідного рішення достатньо звернути увагу на кілька найпопулярніших типових проектів:
- «Лендінг (landing page)».Якщо спростити і погодитися з поширеним трактуванням цього терміну в СНД, це сайт-одностраничник. Його завдання – мотивувати ЛІДа на конверсійну дію: замовлення, дзвінок, передплату тощо, за допомогою мінімальної кількості концентрованої інформації на сторінці. Розробка такого ресурсу коштуватиме менше, ніж багатосторінкового аналога, а залучати на нього відвідувачів можна буде лише через рекламу. За SEO, в «живу» видачу такий сайт не потрапить.
- «Сайт візитка». Як правило, односторінок із стриманим нерекламним стилем подання інформації. Такі сайти зберігають у собі основну інформацію про компанію, людину, колектив і т.д. Виходячи з назви, ми розуміємо, що служать вони з тією ж метою, що й паперові візитки, тільки на них можна розмістити більше інформації та дати доступ до неї. через Інтернет.
- «Інтернет магазин». Багатофункціональний багатосторінковий сайт з можливістю вивантажувати на нього будь-яку кількість товарів для подальшого продажу онлайн. За принципом взаємодії з клієнтом (оформлення замовлення, оплата тощо) всі сайти схожі. Ключовою якісною відмінністю може бути ступінь інформативності опису товару та юзабіліті.
- «Корпоративний сайт» Сайт із розміщеною на ньому інформацією для клієнтів, а також додатковим інструментарієм для співробітників. Корпоративним його робить друга складова. Залежно від вимог, такий сайт у собі може містити онлайн-інструменти: складського та бухгалтерського обліку, управління та візуалізації процесів, поштові сервіси тощо.
- «Блог». Веб-ресурс регулярно публікує контент певної теми та авторства. Метою може бути заробіток на трафіку, на «експертній» думці або згуртуванні ком'юніті. Дизайн блогу може бути різним, але принцип виведення інформації та взаємодія з ним рідко оригінально.
3. Як вибрати розробника?
Ринок розробки сайтів та веб ресурсів перенасичений пропозиціями. Вибрати відповідного вам розробника досить складно, однак, ви можете спростити завдання вибору - сегментувати виконавців і таким чином звузити коло пошуку. Умовно, можна виділити три групи розробників:
- Категорія A. Великі компанії – кількість співробітників від 15 осіб, досвід роботи від 5-7 років (3-5% ринку)
- Категорія B. Компанії «середньої ланки» – кількість співробітників 4-5 осіб, досвід роботи від 3-5 років (10-15% ринку)
- Категорія C. Студенти, Фрілансери, студії-початківці - 1-3 особи, з досвідом роботи 1-2 роки (75-80% ринку)
Компанії з категорії «А». Вони формують команду з досвідчених дорогих розробників із купою скилів за пазухою. Їхня репутація — головний актив, тому зробити неякісно для них дорожче, ніж розробити все на максимум.
За формулою: дорого/дешево, швидко/довго, якісно/погано, категорія компаній «А» відповідає критеріям — дорого, довго, якісно. Довго тому сайт проходить всі етапи від докладного аналізу питання, ринку і т.д. до тестування та наповнення контентом. Дорого, тому що оплата праці досвідченого кваліфікованого фахівця вища за початківця.
Категорія «B». Серед цих компаній багато гравців. Їхній досвід і ціни дуже відрізняються, а ймовірність потрапити на гроші, як із фрілансерами, не набагато менша. Їхньою відмінністю від групи «С» можна вважати реальні відгуки, роботи в портфоліо, які вдасться перевірити запитавши референси створені в ході розробки. Контактами реальних клієнтів, які готові рекомендувати компанію.
Категорія «С». Не можна всіх під один гребінець, але в 95% випадків — відсутність реальних гарантій, демпінг цін, що обертається проти клієнта, портфоліо, яке не можна перевірити, практично завжди зірвані дедлайни. Це варіант для тих, у кого маленький бюджет на розробку, але дуже потрібний сайт і ця потреба штовхає крайні заходи.
Крім цього, є непрямі ознаки, що дозволяють зробити правильний вибір розробника і заощадити гроші. Заощадити, значить не замовити дешевше, а зробити сайт, що добре працює, що відповідає всім вимогам. Детальніше ми розповідаємо у статті:
Як вибрати розробника сайту в ТРИ етапи >>
Перші питання, які ставлять розробник у момент обговорення замовлення, побічно натякають на рівень фахівця та його підхід до роботи. За спостереженнями, фрілансери, початківці студії або компанії, що працюють на «потік», першим запитують: «Який сайт робимо? Візитку, корпоративний…? Постановка питання з «якою», на «навіщо» кардинально змінює формат роботи та майбутній результат.
Справа в тому, що не проблема створити шаблонний сайт, який співвідноситься з описом: сайт-візитка, інтернет-магазин, блог тощо. Але це саме не гарантує отримання результату. Ключове завдання хорошого розробника - зробити сайт, який дає результат. І якщо вам ставлять багато питань, включаючи ті, що вказані вище, це може бути хорошим сигналом при виборі виконавця.
Розробник виставляє рахунок виходячи зі свого досвіду, спираючись на ті дані, які клієнт дає до початку роботи над проектом. Чим більше подробиць буде на старті, тим точніше буде підраховано суму.
.
Важливо! Не варто помилятися щодо подробиць. У деяких замовників склалася помилкова думка, що чим більше вони пропишуть у Технічному завданні, тим більше нарахують. Все не зовсім так. З одного боку, звичайно, більше вимог — більше роботи — вища за вартість. Але одна справа розпланувати все зі старту і йти накатаною, і інша — перебудовувати структуру напівготового сайту через те, що в процесі роботи постійно уточнюються та доповнюються вимоги. Чим точніше і докладніше ви сформулюєте вимоги на старті проекту, тим швидше та дешевше ви отримаєте проект у результаті.
4. Форми оцінки вашого проекту:
Залежно від типу проекту застосовують два формати розрахунку вартості: фіксована оплата та погодинна (Fixed Price). Погодинна (Time & Material) у свою чергу може зважати на кожного співробітника або компанію в цілому.
- Фіксована оплата (Fixed Price)
Фіксована плата найчастіше використовується в оцінці невеликих типових проектів з урахуванням готових CMS (систем управління) зі суворо обмеженим функціоналом. Модель оплати Fixed Price передбачає, що вартість проекту та терміни затверджуються перед початком робіт і залишаються незмінними протягом усього проекту. Ця модель зручна для замовника, тому що він знає скільки коштуватиме готовий продукт, чітко розуміє за що платить і може планувати свої витрати. Мінус цієї моделі в тому, що основним пріоритетом для виконавця в даному випадку – це виконати роботу у встановлені терміни та вкластися до бюджету, а це може позначитися на якості та функціональності проекту. Вартість проекту за моделлю Fixed Price завжди вища, ніж при погодинній оплаті, тому що при фіксованій оцінці проекту, виконавці обов'язково закладають додаткову вартість до бюджету на "ризики" та непередбачені трудовитрати.
- Погодинна оплата (Time & Material)
Застосовується для великих і складних проектів, коли на етапі планування неможливо оцінити весь обсяг робіт, а отже, і точну вартість проекту. Більшість замовників бентежить формулювання "погодинна оплата". Це не означає, що ви оплачуєте час розробників. Модель Time & Material передбачає звітність за фактом виконання робіт на кожному етапі. Як це відбувається на практиці: проект розбивається на кілька невеликих етапів (релізів), виконавець готує перелік робіт та технічні вимоги, після чого робить попередню оцінку, яка формується за формулою: людино-годинник множиться на рейт (вартість людино-години) розробників. Якщо вартість вас влаштовує – починаються роботи з першого етапу. У ході виконання робіт ви маєте можливість контролювати процес виконання, вносити зміни та покращення. Оплата за виконані роботи може відбуватися раз на два тижні (спринт), раз на місяць або поетапно (за кожний етап).
5. Так скільки коштує сайт?
Як ви вже зрозуміли з цієї статті, немає універсальної лінійки для оптимальної оцінки вартості сайту. Ціноутворення залежить від безлічі факторів, які з них пріоритетніші - вирішувати вам.
- Вартість залежить від виду проекту (типовий чи індивідуальний)
- Вартість залежить від типу проекту (сайт-візитка, інтернет магазин, корпоративний сайт, веб-сервіс тощо)
- Вартість залежить від системи управління проектом (готові безкоштовні CMS, платні CMS або фреймверк)
- Вартість залежить від конкретного виконавця (студія чи фріленсер)
- Вартість залежить від кількості учасників проекту (дизайнер, верстальник, розробник, тестувальник тощо) та їх рейту (вартості людино-години)
- Вартість залежить від функціональності, структури та дизайну конкретного проекту
- Вартість залежить від додаткових витрат на створення (фото та відео контент, сео-просування, копірайтинг, розміщення та обслуговування сайту на хостингу)
Без повного переліку вимог до сайту ви не зможете дізнатись його точну вартість. Але щоб ви могли орієнтуватися в порядку цін, ми підготували для вас приклад розрахунку вартості Корпоративного сайту, з базовим набором функціональних модулів, індивідуальним дизайном і адаптивною версткою. Порядок вартості Інтернет магазину середньої комплектації відповідає такому ж рівню цін:
Класифікація розробника: |
Категорія С |
Категорія В |
Категорія A |
Вартість чол/год |
$ 5 - 8 |
$ 12 - 20 |
от $ 25 |
Кількість людей на проекті |
1 - 2 |
2 - 4 |
от 5 |
Найменування робіт |
Обсяг та вартість робіт: |
1. Проектування сайту |
- |
$ 100 - 150 |
$ 200 - 350 |
Аналіз конкурентів та маркетингової стратегії |
- |
- |
так |
Розробка прототипу та технічного завдання |
- |
так |
так |
Розробка стилістики та концепції дизайну |
- |
так |
так |
2. Дизайн сайту |
$ 150 - 250 |
$ 650 - 950 |
$ 1 200 - 1 500 |
Розробка ескізу головної сторінки |
1 макет |
1-2 макета |
1-2 макета |
Дизайн внутрішніх сторінок сайту |
2-3 сторінки |
6-8 сторінок |
10-14 сторінок |
Дизайн внутрішніх сторінок сайту |
1-2 сторінки |
4-6 сторінок |
6-8 сторінок |
3. Розробка та програмування |
$ 150 - 250 |
$ 550 - 750 |
$ 950 - 1 700 |
Розробка основного функціоналу |
Простий |
Стандартний |
Складний |
HTML верстка сторінок сайту + адаптивність |
2-3 шаблона |
6-8 шаблонів |
10-14 шаблонів |
Підключення та налаштування системи управління |
так |
так |
так |
Розробка індивідуальних модулів |
- |
так |
да |
4. Наповнення та тестування |
$ 10 - 20 |
$ 150 - 250 |
$ 170 - 250 |
Розміщення сайту на тестовому сервері |
- |
так |
так |
Тестове наповнення контентом |
5-10 сторінок |
15-20 сторінок |
15-20 сторінок |
Комплексне тестування проекту |
- |
так |
так |
5. Впровадження проекту |
$ 0 |
$ 50 - 70 |
$100 - 120 |
Впровадження та запуск на робочому хостингу |
- |
так |
так |
Навчання замовника роботі з сайтом |
- |
так |
так |
Гарантійна підтримка, виправлення багів |
- |
2-3 міс |
6-12 міс |
Термін виконання |
2 - 3 тижня |
8 - 10 тижнів |
12 - 14 тижнів |
РАЗОМ ВАРТІСТЬ |
$ 300 - 500 |
$ 1 500 - 2 200 |
от $ 2 900 - 3 900 |
Додаткові витрати на створення сайту
Зазвичай до вартості сайту включають тільки розробку (технічну частину сайту). Залежно від обраного вами шляху розвитку сайту будуть окремі разові, щомісячні, щорічні витрати.
Хостинг — це послуга з розміщення інформації з веб-сайту на серверах. Тобто дані сайту будуть зберігатися не на якомусь стаціонарному комп'ютері у вас в офісі або будинку, а в «хмарі», що сприятиме більш стабільній роботі ресурсу. Як правило, купується раз на рік.
Це унікальне ім'я вашого сайту в Інтернеті. Залежно від цілей, найчастіше оплачується раз на рік, 5 або 10 років
Тексти, фото, відео — все створюється і публікується за необхідності.
Це технологія, яка збільшує безпеку вашого ресурсу. Вона ускладнює життя шахраїв, які зламують сайти для своїх корисливих цілей.
- SEO оптимізація (просування сайту)
Оптимізація сайту в очах пошукових роботів, щоб ваш веб-сайт знаходився якомога вище у пошуковій видачі.
Швидкий спосіб роздобути аудиторію та конвертувати її в клієнтів. Реклама - це постійна стаття витрат, де їхня величина визначається вашим бюджетом.